DuckDuckGo - warto się zainteresować?

DuckDuckGo to wyszukiwarka treści, która pozwala na anonimowe przeszukiwanie zasobów Sieci. Czy warto się nią zainteresować?

NSA podsłuchiwała 3 mln rozmów Polaków dziennie. A polski rząd… pomagał?!” - taki tytuł można było niedawno przeczytać na stronie Gadżetomanii. Jesteśmy inwigilowani.

Oczywiście cały problem jest w tym, że za bardzo uzależniliśmy się od rozwiązań amerykańskich (przede wszystkim dużych firm) i wiadomo, że owe firmy współpracują z policjami wielu krajów – Microsoft, Google, Yahoo i parę innych.

W tym tekście opiszę wyszukiwarkę DuckDuckGo w wersji Next. Jej motto brzmi „The search engine that doesn't track you.” (Wyszukiwarka, która cię nie śledzi).

Logo DuckDuckGo

DuckDuckGo to jedna z niewielu wyszukiwarek, które mają taki szczytny cel, jednak brakuje jej wielu opcji, których oczekujemy – jak wyszukiwanie grafiki czy filmów. Next (można ją porównać do Bety) to po prostu rozwojowa wersja, która pokazuje co nowego możemy się spodziewać w przyszłości. Na szczęście zapowiada przy okazji nowe funkcje, dzięki którym łatwiej nam będzie znaleźć interesujące nas rzeczy.

Wersja ta znajduje się pod adresem https://next.duckduckgo.com/ - mamy standardowe znane okienko wyszukiwania zaraz pod logiem z kaczką, a pod spodem mamy 3 guziki:
— Integracji wyszukiwarki z paskiem wyszukiwania przeglądarki
— Ustawienie DuckDuckGo jako strony startowej
— Informacje o misji kaczej wyszukiwarki

Niezależnie od tego, czy skorzystamy z tych opcji, najważniejsze są wyniki.
Kaczucha nie lokalizuje nas, więc domyślne wyniki są tylko dla języka angielskiego (wcześniej też tak było) – musimy w ustawieniach ustawić „język Polski” dla strony i dla wyników
https://next.duckduckgo.com/settings

Zobacz również: Toshiba Z830

Warto też zainteresować się innymi opcjami – można włączyć obsługę WOT (Web Of Trust – serwis, w której użytkownicy się ostrzegają przed niebezpiecznymi stronami) czy POST (adres przeglądarki nie będzie zdradzał co szukamy).

Po zapisaniu naszych opcji, wyszukiwarka jest gotowa do pracy.

Jak z wynikami wyszukiwania?

Wynik z DuckDuckGo po wpisaniu frazy "gadżetomania"

DuckDuckGo to zarówno agregator wiadomości — jego bazą danych są różne portale, jak np. Wikipedia — jak i klasyczna wyszukiwarka, która korzysta z własnego bota do przeszukiwania czeluści internetu.

Kaczka nie szpieguje. Ma to swoje mankamenty — nasze preferencje dotyczące wyszukiwania i wyniki zawsze są te same na każdym komputerze czy telefonie, więc wyniki mogą nie być tak bardzo dokładne, jak tego byśmy chcieli. Przykładowo w Google gracz po wpisaniu frazy „mario” dostanie na Google grę, a kobieta poszukująca miłości — przystojnego Włocha. W DuckDuckGo będzie wszystko naraz :)

Oczywiście to od was i od waszych testów zależy czy DuckDuckGo (w wersji Next i w przyszłości – wersji stabilnej) zaistnieje na waszym komputerze czy smartfonie,

Ja zaufałem kaczce i już jest na moim laptopie i telefonie jako domyślna wyszukiwarka (w wersji Next oczywiście), dodatkowo w mojej opinii – wyniki daje dobre, a jej ciągły rozwój cieszy mnie i pokazuje, że Google może się zacząć bać. Oczywiście interesuje się ogólnie co się dzieje na rynku wyszukiwarek jak i innych rozwiązań internetowych (o których mam nadzieję — napiszę serię). A teraz trzymajcie się – do wykwaczenia! :)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Chcesz drukować tanio? Weź udział w konkursie - do wygrania 25 drukarek HP! NSA podsłuchiwała nawet 3 mln rozmów Polaków dziennie. A polski rząd... pomagał?! Wejdziemy do wirtualnej rzeczywistości – to już możliwe! Oculus Rift zapowiada się coraz ciekawiej Bike Intermodal. Lekki składak nowej generacji George R.R. Martin pisze "Grę o tron" na komputerze z DOS-em. I ma to sens! Dropcam Tabs. Nie wejdziesz, on pilnuje! Po co nam jetpacki, skoro są latające skutery? Aero-X spełni marzenia o lataniu Ekspert pod ręką - mobilna aplikacja podpowie, co dzieje się z naszym zdrowiem Telefon z Androidem zamiast laptopa, konsoli i telewizora? Da się zrobić! Quitbit - zapalniczka, która pomoże rzucić palenie Xbox One tanieje, będzie sprzedawany bez Kinecta. Microsoft uśmierca kontroler ruchu? Fascynująca technologia: ten robot złapie wszystko, co rzucisz. Nawet rakietę tenisową! Właśnie po to jest Facebook! Kobieta odnalazła w 15 minut swoją matkę Birdly - realistyczny symulator drapieżnego ptaka. Po to powstał Oculus Rift! „Powstanie Warszawskie” niemalże na żywo. Wstrząsające arcydzieło to wielki triumf technologii Lightbox – przyszłość efektów specjalnych według Cuaróna Polskie e-państwo rodzi się w bólach. Teraz możecie rozmawiać z urzędem przez Internet GOkey - nowoczesny brelok znajdzie telefon, a później go naładuje Nawigacja czy smartfon – co lepsze? AT Black Knight Transformer: latający monster truck dla wojska. Co potrafi? Google Glass na torze wyścigowym. Wejdziemy tam, gdzie wcześniej nie mieliśmy dostępu?

Popularne w tym tygodniu:

Gala Mobility Trends – podsumowanie roku 2017 w branży mobilnych technologii